Systematickým řízením projektů k efektivnějšímu podnikání

Project management vypadá složitě, ale ve skutečnosti záleží na tom, jaký k němu zaujmete postoj. V každém případě představuje klíčový aspekt úspěšného dokončení projektu. A v případě systematického přístupu (tj. s přesně definovaným plánem a jasnou strukturou) výrazně roste šance na úspěch. Logicky to platí i obráceně: chaotické počínání úspěšnost snižuje.

​Plánujte a předvídejte

Díky důkladnému plánování má projekt mnohem větší šanci na úspěch. Systematický přístup spočívá v přesném rozvržení úkolů, stanovení pevných termínů (včetně alternativních možností) a předběžného odhadu ohledně doby potřebné pro dokončení. Propracovaný plán napoví, co lze v průběhu realizace projektu očekávat a současně eliminuje prodlevy v případě komplikací.

​Nepodceňujte efektivní využívání zdrojů

Plánování projektu by samozřejmě mělo zahrnovat i to, jakým způsobem budou využity zdroje. Ať už jde o ty lidské, nebo materiální, prioritou je minimální plýtvání. Pro všechny organizace platí, že zdroje jsou vždy omezené a patří k limitujícím faktorům růstu.

​Procesy sledujte a kontrolujte

Plánováním to teprve začíná. Zkušený projektový manažer moc dobře ví, že musí realizaci bedlivě monitorovat a okamžitě reagovat, pokud něco nejde podle původního plánu. Díky tomu lze získat kontrolu nad tím, co se právě děje a maximalizovat šance na úspěch.


​Komunikujte transparentně

Bez transparentní komunikace a týmové spolupráce hrozí, že projekt do konce nedotáhnete. Proto je důležité stanovit jasné komunikační kanály a zároveň se pravidelně scházet. To spolupráci jednotlivých členů týmu zjednodušuje a zvyšuje celkovou efektivitu.

Pamatujte si, že se realizace projektů obvykle neobejde bez menších či větších problémů. Pořiďte si proto kvalitní software pro řízení projektů, se kterým bude systematické plánování mnohem jednodušší. Dobrou volbou je například intuitivní české eWay-CRM.

Publikováno: 01. 12. 2023

Kategorie: podnikání

Autor: Aneta Svobodová