Objevte obří svět: Seznam největších států na planetě

Největší Státy Světa

Vítáme vás u článku, který seznamuje nejen cestovatele, ale i zvědavce s největšími státy světa. Existuje mnoho způsobů, jak určit, které země patří mezi ty největší - mohou mít rozlohu, počet obyvatel, ekonomický vliv a podobně. V tomto článku vám poskytneme seznam států s největší rozlohou. Připravte se na velké překvapení!

Definice největších států světa

Mezi největší státy světa patří Rusko, Kanada, Čína, Spojené státy americké a Brazílie. Tyto země disponují velkými územními rozlohami a často mají různorodou geografickou krajinu. Rusko je nejen největším státem světa, ale také rozkládajícím se na dvou kontinentech - Evropě a Asii. Kanada a Spojené státy americké jsou známé svými rozlehlými lesy a horami, zatímco Čína má nejen největší populaci na světě, ale také významné přírodní památky jako Velkou čínskou zeď. Brazílie se nachází v Jižní Americe a obsahuje rozsáhlý deštný prales Amazonka.

Rusko

Rusko je nejen největší zemí Evropy, ale také jeden z největších států světa. S rozlohou přes 17 milionů kilometrů čtverečních zabírá více než jednu osminu povrchu planety. Rusko se rozkládá přes dvě kontinenty a jeho hranice sahají od východní Evropy až po severní Asii. Hlavním městem je Moskva, která je kulturním a hospodářským centrem země. Rusko je bohaté na nerostné suroviny, jako jsou ropa, plyn a drahé kovy. Díky tomu se stalo jednou z vedoucích průmyslových mocností světa.

Kanada

Kanada je druhým největším státem světa a rozkládá se na severu Ameriky. S rozlohou přes 9,9 milionů kilometrů čtverečních nabízí obrovské množství úchvatných scenérií, od ledovců a tajgy v severní části země po velká města jako Vancouver a Toronto na jihu. Mnoho lidí si také oblíbilo kanadskou kuchyni - slavnostní kanadskou specialitu poutine nebo javorový sirup jsou pro mnohé ikonickými symbolem této země.

Čína

Čína, se svými více než 1,4 miliardami obyvatel, patří mezi největší státy světa jak podle počtu obyvatel, tak i velikosti území. Leží v Asii a rozprostírá se na ploše více než 9,5 milionů kilometrů čtverečních. Ovlivňuje celou ekonomiku světa a je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik dnešní doby. Má hlavní město Peking a je známá svým bohatým kulturním dědictvím a historií, která sahá více než 5 000 let zpátky.

Spojené státy americké

Spojené státy americké jsou nejen jedním z nejvýznamnějších a nejmocnějších států světa, ale také patří mezi fyzicky největší země na světě. Rozkládají se na téměř 10 milionech kilometrů čtverečních a mají desetinásobnou výměru oproti následujícím státům v seznamu. Zahrnují 50 států, jeden federální distrikt (Washington D.C.) a pětku zámořských teritorií, což přispívá k rozmanitosti krajiny, kultur a jazyků po celé zemi. Spojené státy také hostí několik nejvýznamnějších měst na světě, jako např. New York City nebo Los Angeles, které se řadí mezi centra ekonomického i kulturního vlivu globálního měřítka.

Brazílie

Brazílie je nejen největší stát v Jižní Americe, ale také jedním z největších států na světě. S rozlohou více než 8,5 milionu km² se Brazílie umisťuje na pátém místě mezi největšími státy na světě. Tento obrovský stát nabízí různorodou krajinu, od tropických pralesů a pláží až po horské vrcholky a travnaté savany. Brazílie je známá svým bohatstvím v oblasti zemědělství, těžby nerostných surovin a turistiky. Mnoho lidí navštěvuje Brazílii kvůli jejím slavným karnevalům a fotbalovým zápasům.

Austrálie

Austrálie je nejen kontinent, ale také jeden z největších států světa. Rozkládá se na ploše přes 7,6 milionu km² a má asi 25 milionů obyvatel. Austrálie je třetí největší ostrovní stát na světě po Grónsku a Novém Zélandu. Kromě toho je také jedním z nejvýznamnějších producentů nerostů, jako jsou železná ruda či zlato. Významnou roli hraje i turistika díky exotickým plážím, korálovým útesům a unikátním fauně a flóře.

Indie

Indie je druhý nejlidnatější stát na světě, který se nachází v jižní Asii. Je to země s bohatou historií a kulturou, která se projevuje v různých oblastech jako jsou umění, hudba, architektura či gastronomie. Indie má velmi rozmanité přírodní krásy, od horských pohoří a džunglí po slunečné pláže na pobřeží Indického oceánu. Kromě toho je Indie také známá díky svému filmovému průmyslu Bollywood, který produkuje celosvětově populární filmy plné tance a zpěvu.

Argentina

Argentina je rozlehlá země v Jižní Americe, která zabírá plochu téměř 2,8 milionů kilometrů čtverečních. S více než 44 miliony obyvatel patří k nejlidnatějším státům na kontinentu. Argentina je známá svým bohatým kulturním dědictvím, vynikajícím argentinským masem a proslulými tance jako tango. Navštívíte-li Argentinu, nemůžete si nechat ujít návštěvu města Buenos Aires, které je plné historických budov a živého nočního života. Argentina je také domovem úchvatné přírody v podobě And a krásného Patagonie.

Kazachstán

Kazachstán je rozlehlý stát nacházející se v Asii. S rozlohou více než 2,7 milionu kilometrů čtverečních patří mezi největší státy světa. Kazachstán hraničí s Rusko, Čínou, Kyrgyzstánem, Uzbekistánem a Turkmenistánem. Má bohatou historii a kulturu, která je ovlivněna vlivy ze Střední Asie a Ruska. V posledních letech se Kazachstán rychle rozvíjí a stává se jednou z vedoucích ekonomik ve regionu.

Alžírsko

Alžírsko je největší zemí v Africe a desátým největším státem na světě. Nachází se na severu Afriky s pobřežím na Středozemním moři. Alžírsko má rozlohu přes 2,3 milionů kilometrů čtverečních a je tedy více než pětkrát větší než Velká Británie. Zahrnuje pouště Sahara, Sahel a Atlasové hory a je domovem mnoha etnických skupin. Hlavním městem Alžírska je Algiers, které se nachází na severu země poblíž pobřeží Středozemního moře.

Závěrem lze konstatovat, že svět je domovem mnoha zemí a států s různorodými kulturami, jazyky a tradicemi. V našem článku jsme se zaměřili na seznam největších států světa podle jejich územního rozložení, které nám poskytlo fascinující pohled na variabilitu našeho planety. Byly zahrnuty i informace o populaci a hlavních městech těchto zemí. Doufáme, že tento seznam poskytl užitečné poznatky pro každého, kdo se zajímá o geografii světa.

Publikováno: 17. 08. 2023

Kategorie: vzdělání

Autor: Šarlota Vondráková

Tagy: největší státy světa | seznam států