Jak snadno nabrat nové pracovníky do výroby

Statistiky mapující nezaměstnanost přinášejí nepříliš optimistické závěry: Vhodní uchazeči na řadě míst chybí. Proč a jakým způsobem je možno tento nepříznivý stav zvrátit?

V Česku panuje nízká nezaměstnanost

Ekonomická situace je složitá, přesto nezaměstnanost neroste, upozorňuje ČNB ve svém globálním ekonomickém výhledu na zajímavý jev. Dáno je to tím, že se podařilo dosáhnout určité stability a podniky tak nehlásily bankrot. A nemusely tedy ani propouštět.

To odráží i dění v Česku, kde lednová čísla uvádějí nezaměstnanost na úrovni 4 %. Což je sice mírně vyšší hodnota ve srovnání s prosincem loňského roku, kdy nezaměstnanost činila 3,7 %, nicméně jde o přirozený vývoj, který bylo možno předpokládat s ohledem na útlum sezónních prací.


Na jedno volné pracovní místo připadalo v celém Česku v lednu v průměru 1,1 uchazeče o zaměstnání. V praxi však statistiky vytvořené na základě dat z evidence úřadů práce nutně počítají i s nemalým okruhem uchazečů, kteří okamžitě do zaměstnání nastoupit nemohou. Jde například o ženy na mateřské dovolené nebo jedince v pracovní neschopnosti.

Některé pozice se proto stále nedaří saturovat. Zájem panuje především o stavební dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, řidiče nákladních aut, kuchaře nebo uklízeče.

Řešením může být nábor pracovníků ze zahraničí

Průzkum ukázal, že už plných 66 % českých zaměstnavatelů se potýká s problémy při obsazování svých volných pracovních pozic. Řešením tak může být nábor pracovníků ze zahraničí. Pro mnoho firem se jedná o prakticky jediné vhodné východisko.

Server Business Info upozorňuje, že v Česku evidovaly úřady práce v roce 2020 necelých 650 tisíc zahraničních pracovníků. Od roku 2010 jejich počet stoupl téměř na dvojnásobek. A zároveň varuje, že tuzemské podniky už se bez těchto zaměstnanců jednoduše neobejdou.

Důvodem jsou demografické změny, kdy populace stárne a počet ekonomicky aktivních jedinců klesá. Mimo to se trh práce proměňuje a přichází s novými požadavky, na což zaměstnanci často nestačí reagovat. Vzrůstá poptávka po technických a digitálních dovednostech, ale zároveň i po dovednostech měkkých, a to ve vzájemné kombinaci. Mnohdy se navíc nepotkají další požadavky zaměstnanců s poptávkou zaměstnavatelů.

V jedné firmě tak mohou zůstat dlouhodobě i desítky volných míst najednou. To může znamenat jednak nevyužitý potenciál pro firmu, která nedokáže realizovat zamýšlenou expanzi, ale ani plnit nasmlouvané závazky. Navíc to má ale v případě odborných pracovníků i vážnější dopady pro rozvoj ekonomiky jako celku.

Jak zefektivnit nábor nových zaměstnanců

Samotní zaměstnavatelé volají především po snazším přijímání zahraničních pracovníků, které doprovází značná byrokracie.

Vyřízení veškerých formalit může trvat dokonce i rok. To se snaží změnit vládní programy pro ekonomickou migraci. Jejich stěžejním cílem je garantovat cizincům možnost podání žádostí o pobytová oprávnění na příslušných zastupitelských úřadech a dosáhnout časových úspor. Příliš účelně ale ani toto opatření situaci neřeší, nábor trvá i tak 3 až 6 měsíců, stěžují si samotní zaměstnavatelé.

V současné době si cizinec může podat žádost o zaměstnaneckou kartu, modrou kartu, případně si také zařídit dlouhodobé vízum. Rozdíl spočívá v tom, že v rámci dlouhodobého pobytu lze na území ČR pobývat déle než jeden rok, zatímco u dlouhodobého víza je to nejdéle rok. V případě zaměstnanecké karty je to až 2 roky, u karty modré to může být až 3 roky.

Vhodné je tak obrátit se na pracovní agenturu IRS Czech. Ta může napomoci s výběrem vhodných uchazečů, ale i se zajištěním potřebných formalit.

Publikováno: 18. 04. 2024

Kategorie: kariéra

Autor: Aneta Svobodová