48ZOBRAZENÍ

 

 Pro lidi, kteří podnikají nebo pracují doma je dost často problém přinutit se k práci. Lákadel na to, aby se nemuselo pracovat je hodně, pracovní výsledky proto nemusejí často odpovídat původním představám, že doma budete mít na práci větší klid a že se budete na ni více soustředit. Jednou z možností, jak to řešit je vytvořit si přísného virtuálního šéfa.

Znám to z vlastní praxe. Nejsem už zaměstnaný přes patnáct let, většinu té dobu jsem ale pracoval jako podnikatel v kanceláři mimo svůj domov. Tam je stále nějaké práce, pořád je co řešit. Nějaké to časté poflakování proto nepřichází v úvahu. Vím ale, že složitější je to, pokud se pracuje doma. Taky jsem nějakou dobu zkoušel, měl jsem s tím ale dost velké problémy. Výhodou bylo, že do práce to nebylo daleko. Protože se ale díky tomu nedalo vždycky přesně rozlišit, kdy je člověk doma a kdy v práci, pracovní výsledky tomu také odpovídaly. Dá se to nějak řešit? Já jsem si své řešení našel.

Problém je v tom, že pokud se pracuje doma, je to bez kontroly nějakého nadřízeného, který by hlídal zda se opravdu pracuje. Jsme ale v moderní době, není proto těžké si takového šéfa vytvořit. Záleží přitom na vás, jaký šéf to bude. Zda hodný a laskavý, který vám cokoliv promine, nebo přísný a důsledný, který bude vyžadovat splnění všech úkolů. Ten šéf bude totiž virtuální, bude jen ve vaší mysli.

Zdá se vám, že je virtuální šéf blbost? V některých případech možná ano, někdo ale potřebuje, aby byl stále kontrolován a nucen k práci. Vytvořte si proto ve své mysli šéfa, kterému budete muset zdůvodnit, proč jste se místo práce dívali na televizi, proč jste místo studia odborné literatury raději četli noviny. Zjistíte, že pokud budete opravdu důslední, už jen to hledání výmluv proč jste něco neudělali vás donutí k tomu, že tu práci prostě bez výmluv raději uděláte. Stejně, jako by se jednalo o skutečného nadřízeného.

Uvidíte, že ten šéf nebude zase až tak přísný, jako ten ve skutečnosti. Možná vám občas i poradí, pokud mu navrhnete nějaké varianty řešení. Zjistíte možná, že už jen to, že se snažili problém popsat vás dovede k jeho řešení.

Je možné, že ti, kdo nají šéfa skutečného, ti kteří na něj stále nadávají, uvedenou radu nepochopí. Je ale dost lidí, kteří pracují sami, nějaký takový šéf jim ale chybí. Nejsou bez něj schopni podávat maximální výkon. Pro takové lidi bude určitě virtuální šéf, kterého si mohou dotvořit dle svých představ, určitě přijatelnější než se podřídit skutečnému šéfovi.