60ZOBRAZENÍ

Před více než rokem jsem se ocitla v klasické situaci maminky na mateřské. S blížícím se koncem rodičovské dovolené jsem bilancovala možný návrat do původního zaměstnání, sledovala nabídky nových pozic a shledávala, že 8,5 hodinová pracovní doba ve spojení s ještě stále nutnou péčí o naše dvě ratolesti je téměř neřešitelné sudoku.

Co s tím? A tak jsem to zkusila. Coworking pro začínající podnikatelky mi pomohl setřídit a uvést do praxe můj nápad – mamAkademie = organizování kurzů a seminářů pro maminky na mateřské. Budu organizovat a spolulektorovat kurzy a semináře o kojení, péči o miminko, předporodní kurzy, šátkování atd.

Před návštěvou živnostenského úřadu jsem se cítila jak u státnic a když jsem po 15 minutách vycházela ze dveří a v ruce držela zbrusu nový „živnosťák“, pochopila jsem, že se podnikatelky Jakubové svět na zadek neposadí. Že za dveřmi nečekají maminky, aby se mohly hlásit na semináře a že teď teprve začíná opravdová práce.

Ze dne na den účetní, marketingový specialista, business analytik, kreativec, prodejce, nákupčí i ajťák, začala jsem postupně o své firmě dávat vědět. Obcházela jsem pediatry, mateřská centra, herny, kontaktovala porodnice. Zjistila jsem, že internet je mocný, ale ne všemocný, že lékaři si s emailem ne vždy tykají, že nemocnice je velmi složitý úřad a také že ne každá maminka stojí o pomoc, byť by ji i potřebovala.

 Oproti plánům se mé aktivity mírně změnily. Laktační poradenství tvoří jeho základ. Jezdím za maminkami domů a provázím je cestou kojení a mateřství. Šátkování, manipulace s miminkem, novorozenecké koliky, začátky přikrmování a další témata. Mými klientkami jsou maminky, které se zajímají o to, jak nedělat chyby, jak vnímat své miminko a jak hledat a nacházet svou vlastní cestu.

K domácím konzultacím pomalu přidávám i původně plánovanou činnost seminářů a kurzů. Snažím se dál navazovat spolupráci s pediatry, mateřskými a rodinnými centry, velmi si cením skvělé spolupráce s porodnicí Kladno. Do své činnosti jsem přidala pronájem odsávaček a kojeneckých vah. Oslovila jsem ženy (především šlo o ženy), které mi v této činnosti velmi pomohly, a pochopila, že kontakty a spolupráce je dalším pilířem, bez něhož to nepůjde. Našla jsem kolem sebe spoustu aktivních, chytrých a inspirativních žen a maminek, které mi pomáhají a dávají mi skvělou zpětnou vazbu, vrací se na semináře a aktivně spolupracují.

I pro mě je poslední rok hledáním cesty. Cesty k dnes tak často citovanému „slaďování rodinného a pracovního života“ neboli work life balance. Cesty, jak dělat něco smysluplného, moci si plánovat svůj čas dle vlastních priorit a zároveň přispět do rodinného rozpočtu. Jsem pořád na začátku, pořád nic není rozhodnuto, ale už nyní můžu říct, že jsem za tuto cestu vděčná. Že jsem se za poslední rok mnohé naučila, mnohé pochopila o sobě i o lidech kolem sebe a kdybych to vzdala, do konce života bych si říkala – co kdybych tenkrát…