40ZOBRAZENÍ

Vykonáváte denně práci, která Vás nenaplňuje, a děláte jí pouze kvůli nutnosti zajistit si finance na živobytí? Nedaří se Vám v dnešní složité době sehnat práci odpovídající Vaší kvalifikaci a možnostem? Hledáte zaměstnání po mateřské nebo rodičovské dovolené a nemůžete si kvůli rodině dovolit pracovat ve striktně určenou pracovní dobu? Pak jste nejspíš už mnohokrát přemýšleli o tom, jak osvobozující a příjemné asi je být svým pánem a zahájit své vlastní podnikání. Jenže jaký obor si vybrat?

Jestliže chcete začít podnikat, je opravdu důležité, abyste dobře zvolili, co bude předmětem Vaší činnosti. Prvním předpokladem je, že byste měli mít ke zvolenému oboru blízko. Všeobecně platí, že pokud někdo poskytuje lidem služby či nabízí nějaké produkty pouze kvůli vidině získaných peněz, bývá méně úspěšný než ten, kdo svým podnikem žije a je svou prací nadšený. Vámi zvolený obor by Vás však neměl pouze bavit, měli byste zároveň mít i odborné znalosti a ideálně i zkušenosti s danou problematikou. Nejjednodušší volbu tedy obvykle mají lidé, kteří se již na škole naučili nějakému řemeslu, získali v něm i nějakou praxi a stále je tato činnost naplňuje.

Dalším aspektem, který byste měli vzít do úvahy, je podnikatelské prostředí ve Vašem regionu. Měli byste provést průzkum trhu, abyste věděli, zda máte reálnou šanci se v dané lokalitě prosadit. Myslíte si, že by lidé ve Vašem okolí měli o Vámi nabízené služby či produkty zájem? A pokud dojdete k závěru, že ano, je ještě volný prostor na trhu, nebo je v daném oboru tak velká konkurence, že byste měli problém uspět? Samozřejmě ani fakt, že Vámi zvolený předmět podnikání již realizuje více firem, nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Je však nutné dobře zvážit, zda můžete lidem nabídnout něco víc než Vaši konkurenti. A mnohdy stačí mít jen lepší přístup nebo umět se dobře prodat. Zkuste se zeptat Vašich známých, co si myslí o Vašem podnikatelském záměru. Koupili by si oni Vaše produkty /služby? Pokud již podobné produkty /služby odebírají od jiných dodavatelů, jsou s nimi spokojeni, nebo by uvítali nějaké změny? Odpověď na tyto otázky a názory jiných lidí Vám také mohou velmi usnadnit rozhodování.

V momentě, kdy už máte představu, čím byste se tedy chtěli zabývat, je na čase vzít v úvahu i další skutečnosti, které ovlivňují úspěšné zahájení podnikání. Budete schopni sehnat dostatečný kapitál? Jaké podmínky musíte jako začínající podnikatel splňovat? Například pokud si chcete založit živnost, je dobré vědět, jaké požadavky jsou na danou živnost kladeny z hlediska legislativy. Nemůžete totiž jen tak začít podnikat v jakémkoliv oboru Vás napadne, aniž byste měli požadované vzdělání či oprávnění. Určitě tedy nejprve prostudujte živnostenský zákon a zjistěte, co vše je třeba pro vybraný obor splňovat. Nezapomeňte také zjistit, zda se ve Vašem okolí nacházejí vhodné prostory, které byste mohli využít, a jak jsou finančně dostupné. Pokud máte možnost tento problém vyřešit díky vlastní nemovitosti, máte zdánlivě o starost méně. Ovšem v případě, že byste rádi využívali k podnikání třeba jednu volnou místnost ve Vašem rodinném domě, velmi dobře zvažte, zda Vám časem nebude přítomnost zákazníků u Vás doma nepříjemná.

Jak sami vidíte, není tak lehké zvolit si náplň své podnikatelské činnosti a je potřeba zodpovědně zvážit všechny aspekty a skutečnosti. Nicméně pokud se Vám podaří vybrat si dobře, získáte nejen stabilní zdroj příjmů, ale i práci, která pro Vás bude zábavou.