Podnikání v obecném jazyku neznamená totéž jako v právním slova smyslu, proto bychom si nejprve měli ujasnit, zda naše plánovaná činnost splňuje podmínky podnikání, jak je stanovuje zákon.
Co je to podnikání
Obchodní zákoník již v obecných ustanovení definuje podnikání jako soustavnou činnost prováděnou samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. Jedná se o podmínky, které musí být splněny souhrnně, tedy jakmile jednu z nich nebudete splňovat, pak podle zákona nepodnikáte.
Soustavná činnost
Podnikání musí být provozováno soustavně, zákon však nestanovil žádné limity, tedy nemusí se jednat o každodenní či každotýdenní práci. Znakem musí být činnost, která se v určitých intervalech opakuje, resp. váš úmysl ji opakovat. Samozřejmě bez problému lze do soustavné činnosti zahrnout tzv. vedlejší podnikání, kdy jsme zaměstnáni a podnikání se věnujeme ve svém volném čase.
Vlastní odpovědnost
Rizik a odpovědnost z podnikání se nemůžete zbavit,což je jedním z hlavních rysů podnikatelské činnosti. Jako fyzická osoba podnikatel ručíte vždy celým svým majetkem.
Dosažení zisku
Podnikání musí vždy směřovat k dosažení zisku. Tím se výrazně liší od charity, kterou tedy nelze provozovat jako podnikání. Přestože se při uzávěrce můžete dostat do ztráty (nikoli zisku), hodnotí se zde pouze váš cíl a smysl podnikání.
Právní úprava
Právní úprava podnikatelské činnosti je vymezena především v živnostenském zákoně (zákon č.455/1991 Sb. ve znění zákona č. 296/2007 Sb.)
Podnikatelské termíny a pojmy
Chcete si ujasnit právní pojmy z podnikatelské oblasti? Využijte podnikatelský slovníček.
Formy podnikání
Podnikání můžeme rozdělit na dvě nejzákladnější formy:
- Fyzická osoba podnikatel
- Právnická osoba podnikatel
Obchodní zákoník definuje podnikatele jako:
a) osobu zapsaná v obchodním rejstříku,
b) osobu, která podniká na základě živnostenského oprávnění,
c) osobu, která podniká na základě jiného než živnostenského oprávnění podle zvláštních předpisů,
d) osobu, která provozuje zemědělskou výrobu a je zapsána do evidence podle zvláštního předpisu.
Přehled právních forem
Pod následujícími odkazy můžete najít stručnou charakteristiku a nejdůležitější parametry některých právních forem podnikání. Každá z forem má své výhody (počáteční kapitál, přenesení odpovědnosti a rizik, spolupráce s kolegy,...) a je vaším rozhodnutím (stejně jako odpovědností), kterou variantu zvolíte.
- Osobní společnosti
- Veřejná obchodní společnost
- Komanditní společnost
- Kapitálové společnosti
- Společnost s ručením omezeným
- Akciová společnost
- Družstvo
- Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ)
- Občanské sdružení